Analiza kadry na sezon 2023/24 - COMARCH CRACOVIA

 Analiza kadry na sezon 2023/24 - COMARCH CRACOVIA

 

Comarch Cracovia

KADRA NA SEZON 2023/24: 25 zawodników (w tym 12 Polaków i 9 młodzieżowców) szczegóły (kliknij)

transfery do klubu: 16 podsumowanie transferów zagranicznych (kliknij)

odejścia: 20

przedłużony kontrakt: 9

status nieznany: 3

KOMPLETNOŚĆ KADRY*:  91%

Wskaźnik stabilizacji**: 28%

Wychowankowie: 3 (12% kadry)

             

TOP 3 transfery do klubu:

Alexander Younan (transfer z GKS Tychy), Martin Latal (z Sheffield Steelers), Adam Raska (z Sheffield Steelers)

 

TOP 3 największe osłabienie:

Patryk Wronka (W/C, 27 lat, 53 M w PHL: 65P/27G/38A), Damian Kapica (RW, 30 lat, 42 M w PHL: 49P/23G/26A), Vojtech Polak (W/C, 37 lat, 33 M w PHL: 32P/11G/21A)

 

TOP 5 kluczowi gracze pozostający w zespole:

Ales Jezek (D/F, 32 lat, 52 M w PHL: 23P/6G/17A), Martin Kasperlík (F, 29 lat, 53 M w PHL: 28P/16G/12A), Sebastian Brynkus (F, 22 lat, 53 M w PHL: 15P/5G/10A), Radoslaw Sawicki (F, 27 lat, 53 M w PHL: 37P/16G/21A), Fabian Kapica (F, 20 lat, 8 M w PHL: 4P/0G/4A)

 

TOP 3 zawodników bez decyzji o odejściu/przedłużeniu kontraktu:

Jiri Gula (D, 33 lat, 51 M w PHL: 36P/10G/26A), Mico Luoto (D, 22 lat, 15 M w PHL: 8P/3G/5A), Antoni Dziurdzia (F, 22 lat, 36 M w PHL: 2P/2G/0A)

 

BRAMKARZE  

zakontraktowani bramkarze: 2

ocena obsady bramki: 3,0 / 5

Wskaźnik stabilizacji na bramce**: 33%

„Jedynka” w bramce: Filip Krasanovsky (G, 25 lat, 39 M w Slovakia2: 0,906 skut.),

rezerwowy: Lukasz Hebda (G, 22 lat, 0 M w PHL: 0 skut.)

             

OBROŃCY      

zakontraktowani obrońcy: 10

ocena formacji obrony: 3,0 / 5

Wskaźnik stabilizacji w obronie**: 27%

Najważniejsze ogniwa w obronie:

Alexander Younan (D, 26 lat, 54 M w PHL: 28P/9G/19A) [N] !TOP5 w lidze!

Jakub Zurek (D, 21 lat, 42 M w Czechia2: 2P/1G/1A) [N]

Ales Jezek (D/F, 32 lat, 52 M w PHL: 23P/6G/17A)  

Vratislav Kunst (D, 24 lat, 52 M w Czechia2: 13P/2G/11A) [N]

             

Ilość obrońców z lewym uchwytem kija: 9

Ilość obrońców z prawym uchwytem kija: 8

             

NAPASTNICY  

zakontraktowani napastnicy: 13

ocena formacji ataku: 2,7 / 5

Wskaźnik stabilizacji w ataku**: 28%

Najważniejsi napastnicy:

              Martin Latal (RW, 35 lat, 55 M w EIHL: 41P/18G/23A) [N] !TOP10 w lidze!

              Adam Raska (C/LW, 28 lat, 19 M w EIHL: 12P/5G/7A) [N]

              Johan Lundgren (F, 28 lat, 45 M w Denmark: 30P/12G/18A) [N]

              Tomas Vildumetz (C/RW, 24 lat, 15 M w Czechia2: 7P/3G/4A) [N]

              Martin Kasperlík (F, 29 lat, 53 M w PHL: 28P/16G/12A)  

              Radoslaw Sawicki (F, 27 lat, 53 M w PHL: 37P/16G/21A)  

             

Ilość napastników mogących grać jako center: 11

Ilość napastników mogących grać jako lewy skrzydłowy: 8

Ilość napastników mogących grać jako prawy skrzydłowy: 8

             

MŁODZIEŻOWCY       

zakontraktowani młodzieżowcy: 9 szczegóły (kliknij)

ocena młodzieżowców: 3,3 / 5

TOP 5 młodzieżowców w zespole:

              Sebastian Brynkus (F, 22 lat, 53 M w PHL: 15P/5G/10A)  

              Dawid Tynka (F, 18 lat, 18 M w PHL: 0P/0G/0A)  

              Karol Sterbenz (F, 20 lat, 45 M w Slovakia U20: 14P/6G/8A) [N]

              Lukasz Hebda (G, 22 lat, 0 M w PHL: 0 skut.)  

              Mateusz Bezwinski (D, 21 lat, 10 M w PHL: 0P/0G/0A)  

 
* procentowy wskaźnik kompletności reprezentujący możliwość wystawienia składu meczowego wg założeń: 2 bramkarzy, 8 obrońców, 12 napastników + w tym 2 młodzieżowców i 6 Polaków
** procentowy wskaźnik określający ilu zawodników z poprzedniego sezonu zostaje w klubie na sezon 2023/24. Im wyższa wartość tym większa stabilizacja kadry.
*** w nawiasie pozycja, wiek, liczba rozegranych meczów w poprzednim sezonie, liczba zdobytych punktów (gole + asysty)
**** [N] – zawodnik przychodzący do klubu, !TOPx w lidze! – zawodnik z TOPx w lidze

 

PODSUMOWANIE

Struktura kadry, kierunek budowy drużyny

Rewolucja w znanym kierunku. Tak można podsumować przygotowania Cracovii do sezonu 2023/24. 20 transferów z klubu, 16 nowych zawodników i w Krakowie mamy zupełnie nową drużynę. Żadna inna ekipa THL nie dokonała aż tylu roszad. To nic nowego, bo przecież w Pasach zdarzały się już w przeszłości takie rewolucje kadrowe. Niczym zaskakującym nie jest też kierunek jaki obrali w Krakowie szukając wzmocnień: do kadry Pasów dołączyło 8 Czechów i niejako tradycyjnie będzie w Krakowie ich spora ilość:

 


 

Kraków opuścili w zasadzie wszyscy liderzy, cały trzon zespołu. Dobrze tą sytuacje obrazuje porównanie ilości występów w sezonie 2022/23 PLH zawodników którzy odeszli z klubu vs ci którzy zostali:

 


Odejście A. Łyszczarczyka, R. Raca, P. Wronki czy D. Kapicy będzie skutkowało koniecznością znalezienia nowych liderów, którzy powinni wyłonić się spośród nowych graczy Pasów. Tym bardziej, że Cracovia to druga najmniej doświadczona drużyna w polskiej lidze - 15 graczy w kadrze zespołu występowało już w polskiej lidze i rozegrało w niej łącznie 1895 spotkań (najwięcej: JKH GKS Jastrzębie - 23 zawodników, łącznie 6505 meczów; najmniej: Marma Ciarko STS Sanok - 14 zawodników, łącznie 1067 meczów). Trzech najbardziej doświadczonych zawodników w polskiej lidze znajdujących się w kadrze zespołu to R. Sawicki (F) 351 M, M. Kasperlík (F) 304 M, K. Wrobel (C) 290 M.
Analizując transfery do klubu trudno znaleźć tam nazwiska rozpalające emocje kibiców. Postawiono raczej na graczy którzy będą chcieli zrobić kolejny krok w swojej karierze (J. Zurek, K. Mocarski) albo odbudować się w nowych barwach (K. Wróbel, A. Raska). Kluby THL były wyjątkowo aktywne na rynku transferowym, byliśmy świadkami wielu głośnych ruchów, również w tych klubach które w ostatnich latach nie należały do czołówki. To wszystko spowodowało, że transfery do Cracovii przeszły trochę niezauważone, co moim zdaniem jest dużym błędem. Większość, przy dużym poparciu fanów, odeszła od kontraktowania graczy zza południowej granicy stawiając mocno na Finów, Szwedów czy hokeistów zza oceanu. Tymczasem wyłamujące się z tego trendu Pasy w obecnym okienku dokonały kilku naprawdę wartościowych wzmocnień. A. Raska, M. Latal, D. Krenzelok, T. Vildumetz, V. Kunst to nazwiska, które warto zapamiętać. Niewielu kibiców pewnie zdaje sobie sprawę, że taki M. Latal w ostatnich dwóch sezonach wykręcał w EIHL średnio lepsze liczby (0,85 pkt/mecz) niż mieli tam m.in. B. Magee, J. Dupuy cz P. Wronka (więcej tutaj)! Jasne, ma swoje lata (35) ale to ciągle może być wiodąca postać. Tym bardziej, że trener Rohacek potrafi stworzyć mocny pierwszy atak, a wszystko wskazuje na to, że będzie on stworzony w komplecie z wymienionych zawodników: M. Latal - T. Vildumetz - A. Raska. Nie zdziwię się, jak okaże się, że czeski trener tak poukładał swoich rodaków, że ci zapracują na dobry wynik tak niedocenianej Cracovii. Oczywiście, tradycyjnie chyba już, kluczowe będzie to czy w zespole sprawdzi się w końcu nowy bramkarz. F. Krasanovski to duża zagadka ale jeżeli zagra świetny sezon to może się okazać, że krakowianie okażą się czarnym koniem rozgrywek bo dzisiaj mało kto na nich stawia nawet w kontekście okolic 5 miejsca.
 

Bramkarze

Wspomniany przed chwilą F. Krasanowski wsparty młodym Ł. Hebdą to wielka niewiadoma i jednocześnie jeden z kluczowych elementów układanki Rohacka od którego w ogromnym stopniu zależeć będzie postawa całego zespołu.

Obrońcy

Analizując obronę i atak dużo odpowiedzi poznamy przyglądając się możliwymi ustawieniami poszczególnych piątek:


Wszystko wskazuje na to że trener Rohacek będzie chciał grać na dwie mocne formacje i dwie oparte na młodych graczach. I to właśnie w tych pierwszych piątkach należy upatrywać silnych stron zespołu. Tu na tle innych ekip THL wyróżnia się lewa obrona: A. Younan, J. Zurek, A. Jezek, V. Kunst nawet jak zostaną ustawieni po prawej stronie obrony (gdzie, jak wszyscy, Pasy mają duży problem) to powinni prezentować wysoki poziom. A już dwie pierwsze pary obrońców wyglądają na naprawdę mocne.


 

 

Napastnicy

Wśród napastników również widoczna jest pewna dysproporcja między mocnymi 1 i 2 formacją, a trochę słabszymi 3 i 4. Analizując poszczególne pozycje w ataku Cracovia prezentuje się całkiem nieźle mając dobrze obsadzone oba skrzydła i środek ataku. 

 

 

Jeżeli do tego weźmiemy pod uwagę, że dwa pierwsze ataki są dużo mocniejsze od reszty to wychodzi na to, że Pasy będą miały kim postraszyć. Na uwagę zwraca fakt, jak będą charakteryzowały się poszczególne formacje. Oczywiście wszystko zależy od tego jak zespół ustawi trener ale na papierze wygląda na to, że w Krakowie największą siłą będzie gra w defensywie (oczywiście wyłączając z tego kwestie bramkarza, o czym pisałem wcześniej). Wyróżniają się tu szczególne dobrze radzący sobie po obu stronach tafli napastnicy. To może mieć duże znaczenie w kwestii zbudowania pozycji bramkarza – duża pomoc ze strony kolegów z obrony i napadu to zawsze ważny element budowania pewności na bramce. Zupełnie inaczej podeszli do tego np. w Oświęcimiu gdzie też postawa „jedynki” w bramce jest wielką niewiadomą. Tam formacje są zestawione wyjątkowo ofensywnie. Które podejście lepiej się sprawdzi? To też będzie jeden ze smaczków nadchodzącego sezonu.

Ocena kadry

Cracovia przeszłą (kolejną) rewolucję kadrową, choć tym razem, ze względu na mniejsze nakłady finansowe klub nie sięgał po wielkie nazwiska. Trener Rohacek zbudował skład oparty o Czechów i 2 mocne piątki. Jeżeli odpowiedni poziom będzie prezentował nowy bramkarz to Pasy mogą pokusić się o niejedną niespodziankę i dobry końcowy rezultat. Kadra którą udało się w Krakowie skonstruować wydaje się być mocno niedoceniana, pewnie dlatego, że inne zespoły dokonały dużo bardziej spektakularnych transferów skupiając na sobie większość uwagi. Czy po raz kolejny R. Rohacek, tym razem pracując bez wielki presji i w większym spokoju, zaskoczy hokejową Polskę?

 


AKTUALNA KADRA

KADRA W STATYSTYKACH

PROGNOZOWANY SKŁAD MECZOWY

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz