Analiza kadry na sezon 2023/24 - GKS KATOWICE

Analiza kadry na sezon 2023/24 - GKS KATOWICE

GKS Katowice

KADRA NA SEZON 2023/24: 23 zawodników (w tym 11 Polaków i 3 młodzieżowców) szczegóły (kliknij)

transfery do klubu: 10 podsumowanie transferów zagranicznych (kliknij)

odejścia: 13

przedłużony kontrakt: 13

status nieznany: 3

KOMPLETNOŚĆ KADRY*:  86%

Wskaźnik stabilizacji**: 45%

Wychowankowie: 0 (0% kadry)

             

TOP 3 transfery do klubu:

Sam Marklund (transfer z Guildford Flames), Noah Delmas (z Worcester Railers), Ryan Cook (z Kalamazoo Wings)

 

TOP 3 największe osłabienie:

Brandon Magee (C/RW, 29 lat, 57 M w PHL: 57P/22G/35A), Matias Lehtonen (RW/C, 27 lat, 44 M w PHL: 35P/14G/21A), Juraj Simek (RW/LW, 35 lat, 30 M w PHL: 23P/6G/17A)

 

TOP 5 kluczowi gracze pozostający w zespole:

Grzegorz Pasiut (C, 36 lat, 56 M w PHL: 61P/29G/32A), Bartosz Fraszko (LW, 27 lat, 53 M w PHL: 60P/24G/36A), Maciej Kruczek (D, 35 lat, 57 M w PHL: 23P/4G/19A), Hampus Olsson (LW/RW, 28 lat, 55 M w PHL: 43P/25G/18A), Joona Monto (C, 28 lat, 53 M w PHL: 31P/10G/21A)

 

BRAMKARZE  

zakontraktowani bramkarze: 2

ocena obsady bramki: 4,5 / 5

Wskaźnik stabilizacji na bramce**: 33%

„Jedynka” w bramce: John Murray (G, 35 lat, 54 M w PHL: 0,927 skut.),

rezerwowy: Michal Kieler (G, 27 lat, 4 M w PHL: 0,925 skut.)

             

OBROŃCY      

zakontraktowani obrońcy: 9

ocena formacji obrony: 3,3 / 5

Wskaźnik stabilizacji w obronie**: 50%

Najważniejsze ogniwa w obronie:

Aleksi Varttinen (D, 25 lat, 22 M w PHL: 10P/1G/9A)  !TOP5 w lidze!

Noah Delmas (D, 27 lat, 58 M w ECHL: 18P/2G/16A) [N] !TOP5 w lidze!

Ryan Cook (D, 28 lat, 47 M w ECHL: 12P/3G/9A) [N]

Jakub Wanacki (D, 32 lat, 56 M w PHL: 8P/0G/8A)  

             

Ilość obrońców z lewym uchwytem kija: 7

Ilość obrońców z prawym uchwytem kija: 2

             

NAPASTNICY  

zakontraktowani napastnicy: 12

ocena formacji ataku: 2,9 / 5

Wskaźnik stabilizacji w ataku**: 44%

Najważniejsi napastnicy:

              Grzegorz Pasiut (C, 36 lat, 56 M w PHL: 61P/29G/32A)  !TOP10 w lidze!

              Sam Marklund (LW/C, 30 lat, 54 M w EIHL: 47P/21G/26A) [N] !TOP10 w lidze!

              Joona Monto (C, 28 lat, 53 M w PHL: 31P/10G/21A)  !TOP10 w lidze!

              Hampus Olsson (LW/RW, 28 lat, 55 M w PHL: 43P/25G/18A)  !TOP10 w lidze!

              Bartosz Fraszko (LW, 27 lat, 53 M w PHL: 60P/24G/36A)  

              Mateusz Bepierszcz (LW/RW, 32 lat, 58 M w PHL: 22P/7G/15A)  

             

Ilość napastników mogących grać jako center: 6

Ilość napastników mogących grać jako lewy skrzydłowy: 6

Ilość napastników mogących grać jako prawy skrzydłowy: 4

             

MŁODZIEŻOWCY       

zakontraktowani młodzieżowcy: 3 szczegóły (kliknij)

ocena młodzieżowców: 1,2 / 5

TOP 5 młodzieżowców w zespole:

              Kacper Macias (D, 20 lat, 45 M w PHL: 3P/0G/3A)  !TOP5 w lidze!

              Igor Smal (C, 22 lat, 58 M w PHL: 4P/1G/3A)  

              Blazej Chodor (D, 17 lat, 34 M w Poland2: 30P/13G/17A) [N]

 

 

* procentowy wskaźnik kompletności reprezentujący możliwość wystawienia składu meczowego wg założeń: 2 bramkarzy, 8 obrońców, 12 napastników + w tym 2 młodzieżowców i 6 Polaków
** procentowy wskaźnik określający ilu zawodników z poprzedniego sezonu zostaje w klubie na sezon 2023/24. Im wyższa wartość tym większa stabilizacja kadry.
*** w nawiasie pozycja, wiek, liczba rozegranych meczów w poprzednim sezonie, liczba zdobytych punktów (gole + asysty)
**** [N] – zawodnik przychodzący do klubu, !TOPx w lidze! – zawodnik z TOPx w lidze

PODSUMOWANIE

Struktura kadry, kierunek budowy drużyny

Katowiczanie w odróżnieniu do takich zespołów jak GKS Tychy czy JKH Jastrzębie rozpoczną sezon 2023/24 Tauron Hokej Ligi z kadrą, która ilościowo nie prezentuje się zbyt dobrze. Wygląda na to, że w Katowicach postawiono na jakość, a nie ilość. Tuż przed pierwszym meczem nowego sezonu GieKSa ma zakontraktowanych 23 zawodników co jest (obok Zagłębia Sosnowiec) najgorszym wynikiem w stawce zespołów THL:

 


Przyczyną takiego stanu rzeczy na pewno jest fakt, że klub dokonał stosunkowo niewiele, bo 10 transferów. Należy jednak zauważyć, że nowi zawodnicy (może poza M.Kielerem który będzie zmiennikiem J. Murraya oraz młodymi B. Chodrem i M. Kovalchukiem) powinni z marszu stać się ważnymi ogniwami w układance trenera J. Płachty. Szczególnie transfery graczy bez przeszłości na polskich taflach robią wrażenie. Każdy z sześciu nowych obcokrajowców Mistrza Polski „na papierze” wygląda bardzo dobrze. Dość powiedzieć, ze jeżeli spojrzymy na ruchy transferowe z lig zagranicznych w całej lidze to właśnie GKS Katowice dokonał najbardziej wartościowych wzmocnień, a sprowadzenie S. Marklunda to jeden z hitów przedsezonowego okienka transferowego. Wszystko wskazuje na to, że dzięki takiej polityce transferowej katowiccy kibice szybko zapomną o wyróżniających się hokeistach poprzedniego sezonu, którzy opuścili ich szeregi takich jak B. Magee (57 pkt. w sezonie 2022/23) czy M. Lehtonen (35 pkt.). O ile takie ruchy należy wyłącznie chwalić bo podnoszą poziom całej ligi to w kwestii młodzieży czy wychowanków Katowice wyróżniają się w lidze in minus. W kadrze Mistrza Polski nie ma żadnego wychowanka i zaledwie 3 graczy o statusie młodzieżowca (K. Macias, I. Smal, B. Chodor). To jedne z najgorszych liczb w THL. Konkurencję wśród młodzieżowców mogą poprawić testowani w sparingach wychowankowie Naprzodu Janów:  K. Moś (18 lat, napastnik) i J. Musioł (19 lat, napastnik). Jednak obaj to byliby absolutni debiutanci na najwyższym poziom rozgrywkowym w Polsce. Na razie jednak nie ma oficjalnej informacji czy któryś z nich na tyle się sprawdził by podpisać z nim kontrakt. Nie zmieni to jednak faktu, że dwóch w miarę ogranych w lidze młodzieżowców to może być w czasie długiego sezonu jakiś problem. Skromny stan posiadania młodszych graczy przekłada się na średnią wieku całego składu która będzie jedną z najwyższych z ligowej stawce:

 


Najstarszym i najbardziej doświadczonym w zespole jest oczywiście G. Pasiut dla którego nadchodzący sezon będzie już 18 w krajowych rozgrywkach (748 meczów).

Analizując kadrę na uwagę zwraca średni wzrost i średnia waga zespołu, które wyraźnie wyróżniają się na tle innych ligowych zespołów:


Mając w zespole m.in. takich graczy jak H. Olsson (197 cm / 106 kg), O. Isakka (190 cm / 85 kg), M. Bepierszcz (190 cm / 97 kg), R. Cook (191 cm / 100 kg), J. Wanacki (192 cm / 90 kg), D. Lebek (196 cm / 86 kg) katowiczanie będą pod względem warunków fizycznych najmocniejszą ekipą w lidze.

Na uwagę zasługuję również  fakt, że w kadrze GieKSy większość będą stanowili obcokrajowcy i tylko w Sosnowcu na dzisiaj jest mniej Polaków. Tym samym katowiczanie dołączają do wspomnianego Zagłębia, Cracovii i Unii Oświęcim, w których również Polacy nie będą w większości w szatni.

Bramkarze

Tu sytuacja wydaję się jasna i klarowna. Niepodważalną pozycję „jedynki” w bramce ma najlepszy ligowy bramkarz ostatnich lat J. Murray. Obowiązki jego zmiennika objął natomiast nowy w zespole M. Kieler, który zastąpił M. Miarkę (zamienili się miejscami w JKH).

Obrońcy

Wszystko wskazuje na to, że Katowiczanie będą dysponować 3 parami obrońców które będą należały do najmocniejszych w lidze:

N. Delmas (HIT transferowy) - M. Kruczek (Ponad 500 meczów w lidze)

 S. Koponen (jeden z lepszych transferów w lidze) - A. Varttinen (TOP 5 ofensywnych obrońców w THL)

 R. Cook (TOP 5 obrońców w THL) - J. Wanacki (Ponad 500 meczów w lidze)

 

Robi wrażenie. Trochę mniej spektakularnie jest na pozycji 7 i 8 obrońcy. Tutaj kandydatów jest trzech, a jeżeli trener J. Płachta zdecyduje się grać na 4 pary obrońców to tą ostatnią tworzyć będą zapewne D. Lebek z K. Maciasem. Przy czym więcej szans na grę pewnie dostanie ten ostatni z racji statusu młodzieżowca. No chyba, że o tę role powalczy wspomniany wcześniej B. Chodor choć wydaję się to na dzisiaj mało prawdopodobne.

Na newralgicznej dla wszystkich klubów THL pozycji prawego obrońcy (ciężko o dobrego obrońcę z prawym uchwytem kija), katowiczanie prezentują się bardzo dobrze za sprawą dwóch świetnych transferów: N. Delmasa i R. Cooka. Co prawda to jedyni typowi PO i na tej pozycji będą musieli zagrać zawodnicy lepiej czujący się po lewej stronie defensywy ale to problem który mają wszystkie drużyny Tauron Hokej Ligi. Lewa obrona natomiast to pozycja obsadzona równie mocno jak szeroka czołówka ligi:


Napastnicy

 


GKS Katowice wyróżnia się na tle ligowych rywali pod względem jakości na lewym skrzydle, mając w kadrze 5 zawodników, dla których ta pozycja jest optymalna, a tacy zawodnicy jak S. Marklund czy H. Olsson czy B. Fraszko to jedni z najlepszych LW w TLH. Wygląda na to, że trener GieKSy będzie miał największe pole manewru na tej pozycji w całej lidze. Choć z drugiej strony słabiej obsadzone drugie, prawe skrzydło spowoduje przesunięcie niektórych zawodników z prawej na lewą stronę. Najlepszym typowym prawoskrzydłowym w ekipie z Katowic jest na dzisiaj M. Michalski, dobrze na tej pozycji czuje się H. Olsson, zagrać tam na przyzwoitym poziomie mogą też M. Bepierszcz, S. Hitosato, O. Issaka, M. Kovalchuk, a nawet D. Lebek. Jednak patrząc z perspektywy całej ligowej stawki i zawodników jakich mają do dyspozycji inne drużyny (głównie pod względem ilości) to zaledwie dwóch napastników z prawym uchwytem kija wydaje się być, obok obsady młodzieżowca, najsłabszym elementem kadry Mistrza Polski. Zdecydowanie lepiej jest na środku ataku: obok niekwestionowanego lidera G. Pasiuta w kadrze katowiczan są jeszcze bardzo mocni J. Monto czy B. Sokay.

Ocena kadry

GKS Katowice przygotował, głównie dzięki świetnym transferom silną kadrę, która pozwoli stworzyć 3 bardzo mocne piątki. Meczowy skład może wyglądać np. tak:

jak czytać powyższe? kliknij

 

Świetny bramkarz wsparty mocną obroną i dobrze broniącymi napastnikami (patrz III atak) wydaje się być gwarancją tego do czego ostatnio przyzwyczaiła GieKSa – małej ilości straconych bramek. Trochę słabiej wygląda głębia składu, bo inne zespoły na dzisiaj skomplementowały szersze kadry (patrz JKH, GKS Tychy). Podobnie wypada kwestia młodzieżowca – tu też J. Płachta ma mniejsze pole manewru i w przypadku kontuzji będzie musiał postawić na debiutanta. Mimo tego GKS Katowice to ciągle jeden z faworytów do Mistrzostwa Polski, a kibice na pewno z zainteresowaniem powinni śledzić poczynania nowych nabytków, bo możliwe, że w niedługim czasie wśród nich objawią się nowe gwiazdy ligi.  

 

AKTUALNA KADRA KATOWIC

KADRA KATOWIC W STATYSTYKACH

PROGNOZOWANY SKŁAD MECZOWY KATOWIC

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz