Analiza kadry na sezon 2023/24 - JKH JASTRZĘBIE

 Analiza kadry na sezon 2023/24 - JKH JASTRZĘBIE

JKH GKS Jastrzębie

KADRA NA SEZON 2023/24: 29 zawodników (w tym 18 Polaków i 6 młodzieżowców) szczegóły (kliknij)

transfery do klubu: 13 podsumowanie transferów zagranicznych (kliknij)

odejścia: 12

przedłużony kontrakt: 16

status nieznany: 4

KOMPLETNOŚĆ KADRY*:  100%

Wskaźnik stabilizacji**: 50%

Wychowankowie: 9 (31% kadry)

             

TOP 3 transfery do klubu:

Emil Bagin (transfer z GKS Tychy), Jakub Lackovic (z Draci Šumperk), Maciej Miarka (z GKS Katowice)

 

TOP 3 największe osłabienie:

Eduards Hugo Jansons (D, 25 lat, 46 M w PHL: 21P/9G/12A), Mark Kaleinikovas (LW, 24 lat, 42 M w PHL: 40P/21G/19A), Eriks Sevcenko (D, 32 lat, 46 M w PHL: 13P/4G/9A)

 

TOP 5 kluczowi gracze pozostający w zespole:

Maciej Urbanowicz (RW, 36 lat, 47 M w PHL: 34P/14G/20A), Arkadiusz Kostek (D, 28 lat, 43 M w PHL: 7P/3G/4A), Olli-Petteri Viinikainen (D, 24 lat, 44 M w PHL: 7P/1G/6A), Raivo Freidenfelds (C, 23 lat, 46 M w PHL: 21P/8G/13A), Dominik Pas (F, 23 lat, 46 M w PHL: 25P/12G/13A)

 

 

BRAMKARZE  

zakontraktowani bramkarze: 2

ocena obsady bramki: 3,1 / 5

Wskaźnik stabilizacji na bramce**: 0%

„Jedynka” w bramce: Jakub Lackovic (G, 23 lat, 24 M w Czechia2: 0,884 skut.),

rezerwowy: Maciej Miarka (G, 22 lat, 4 M w PHL: 0,927 skut.)

             

OBROŃCY      

zakontraktowani obrońcy: 9

ocena formacji obrony: 3,1 / 5

Wskaźnik stabilizacji w obronie**: 45%

Najważniejsze ogniwa w obronie:

Olli-Petteri Viinikainen (D, 24 lat, 44 M w PHL: 7P/1G/6A)  

Emil Bagin (D, 29 lat, 38 M w PHL: 11P/3G/8A) [N]

Arkadiusz Kostek (D, 28 lat, 43 M w PHL: 7P/3G/4A)  

Patryk Wajda (D, 35 lat, 51 M w PHL: 8P/2G/6A) [N]

             

Ilość obrońców z lewym uchwytem kija: 6

Ilość obrońców z prawym uchwytem kija: 3

             

NAPASTNICY  

zakontraktowani napastnicy: 18

ocena formacji ataku: 3,7 / 5

Wskaźnik stabilizacji w ataku**: 69%

Najważniejsi napastnicy:

              Maciej Urbanowicz (RW, 36 lat, 47 M w PHL: 34P/14G/20A)  

              Dominik Pas (F, 23 lat, 46 M w PHL: 25P/12G/13A)  

              Tuukka Rajamäki (C/LW, 31 lat, 22 M w PHL: 16P/7G/9A)  

              Dominik Jarosz (LW, 24 lat, 45 M w PHL: 17P/4G/13A)  

              Robert Arrak (C/RW, 24 lat, 37 M w PHL: 16P/9G/7A) [N]

              Patryk Pelaczyk (F, 24 lat, 37 M w PHL: 11P/7G/4A)  

             

Ilość napastników mogących grać jako center: 5

Ilość napastników mogących grać jako lewy skrzydłowy: 9

Ilość napastników mogących grać jako prawy skrzydłowy: 10

             

MŁODZIEŻOWCY       

zakontraktowani młodzieżowcy: 6 szczegóły (kliknij)

ocena młodzieżowców: 3,2 / 5

TOP 5 młodzieżowców w zespole:

              Maciej Miarka (G, 22 lat, 4 M w PHL: 0,927 skut.) [N] !TOP5 w lidze!

              Michal Zajac (F, 21 lat, 37 M w PHL: 12P/3G/9A) [N]

              Jakub Blanik (F, 22 lat, 17 M w PHL: 0P/0G/0A)  

              Marcin Plachetka (F, 22 lat, 11 M w PHL: 1P/0G/1A)  

              Jakub Onak (D, 17 lat, 10 M w PHL: 1P/0G/1A)  

 

* procentowy wskaźnik kompletności reprezentujący możliwość wystawienia składu meczowego wg założeń: 2 bramkarzy, 8 obrońców, 12 napastników + w tym 2 młodzieżowców i 6 Polaków
** procentowy wskaźnik określający ilu zawodników z poprzedniego sezonu zostaje w klubie na sezon 2023/24. Im wyższa wartość tym większa stabilizacja kadry.
*** w nawiasie pozycja, wiek, liczba rozegranych meczów w poprzednim sezonie, liczba zdobytych punktów (gole + asysty)
**** [N] – zawodnik przychodzący do klubu, !TOPx w lidze! – zawodnik z TOPx w lidze

PODSUMOWANIE

Struktura kadry, kierunek budowy drużyny

W kadrze JKH Jastrzębie przed sezonie 2023/24 zaszło dużo zmian choć można powiedzieć, że nie doszło do rewolucji. 16 zawodników zostało z poprzedniego sezony, zakontraktowano 13 nowych zawodników, a pożegnano się z 12. Jastrzębscy działacze skompletowali szeroki skład (29 zawodników, najwięcej w lidze) w którym nie ma wielkich gwiazd, ale za to będzie panowała ogromna rywalizacja, bo na każdej pozycji Robert Kalaber będzie miał duże pole manewru. Szeroką i wyrównaną kadrą JKH dysponowało też w rozgrywkach spod szyldu 2022/23, widać, że taka filozofia budowy drużyny jest bliska włodarzom Jastrzębian. Dlatego też analizując ruchy transferowe ciężko mówić o wielkich stratach i ogromnych wzmocnieniach. Patrząc w rubrykę „odeszli z klubu” uwagę zwracają głównie nazwiska Kaleinikovas, Hugo Jansons, Sevcenko czy Horzelski ale wydaje się że nie są to ubytki których nie udało się zastąpić. Wzmocnienie kadry takimi zawodnikami jak Bagin, Wajda, Kolusz, Arrak, Starzyński to ruchy pozwalające sądzić, że jakość zespołu nie zmieni się znacząco. Tym bardziej, że w Jastrzębiu pozostali na kolejny sezon m.in. Urbanowicz, Kostek, Viinikainen, Freidenfelds, Paś. Wśród tych nazwisk trudno szukać kandydatów na gwiazdy ligi choć na pewno M. Urbanowicz (297 bramek w polskiej lidze!), O. Viinikainen czy D. Paś (ponad 100 asyst w lidze) będą wyróżniającymi się postaciami.

Na uwagę zwraca fakt, że JKH to druga najbardziej doświadczona drużyna w polskiej lidze - 22 graczy w kadrze zespołu występowało już w polskiej lidze i rozegrało w niej łącznie 6230 spotkań (najwięcej: GKS Tychy - 23 zawodników, łącznie 6300 meczów; najmniej: Marma Ciarko STS Sanok - 14 zawodników, łącznie 6300 meczów). A wśród najbardziej doświadczonych zawodników w całej lidze znajdziemy m.in. takich hokeistów JKH:

·       M. Urbanowicz dla którego będzie to już 19 sezon na polskich lodowiskach

·       P. Wajda dla którego będzie to już 18 sezon na polskich lodowiskach.

·       M. Kolusz dla którego będzie to już 17 sezon na polskich lodowiskach.

·       K. Górny dla którego  będzie to już 16 sezon na polskich lodowiskach

Ponadto w składzie Jastrzębia znajduje się 9 wychowanków, choć na miejsce dla młodzieżowca wydaję się, że najwięcej szans mają nowe nabytki: bramkarz M. Miarka i napastnik M. Zając.

Zresztą jeżeli chodzi o obsadę bramki to mamy dość wyjątkową sytuację – JKH jako jedyny klub w lidze wymienił wszystkich bramkarzy!

Bramkarze

Jedyna prawdziwa rewolucja, która nastąpiła w Jastrzębiu dotyczyła bramkarzy. Z klubem pożegnali się obaj podstawowi bramkarze B. Bálizs (odszedł do Sparty Sarpsborg) i M. Kieler (do GKS-u Katowice), a także O.Prokop który nie zagrał żadnego meczu PHL. Na ich miejsce przyszli młodzi: Słowak J. Lackovic (rocznik 2000) z Draci Šumperk i M. Miarka (rocznik 2001) z GKS-u Katowice. Taki ruch jest zawsze obarczony dużym ryzykiem bo zmiana bramkarzy może być kluczowa dla losów drużyny w całym sezonie. Tym bardziej, że dla obu tych zawodników bycie jedynką w JKH będzie największym wyzwaniem w dotychczasowej karierze. Postawienie na tak młodych bramkarzy to też w naszej lidze rzadkość. Podobnie sytuacja wygląda jedynie w Sanoku gdzie o jedynkę powalczą K. Tamminenem (23 lata) z  F. Świderskim (22 lata). W pozostałych klubach THL trudno znaleźć młodzieżowca który byłby realnym kandydatem na „jedynkę” w bramce:

·       W Sosnowcu M. Szczepkowski (20 lat) za rywala ma P. Spesnego;

·       W Cracovii Ł. Hebda (22 lata) powalczy z F. Krasanowskim;

·       Są jeszcze F. Płonka (20 lat, Unia), S. Klimowski (20 lat, Podhale), F. Świderski (22 lata, Sanok), M. Lisewski (19 lat, Toruń) i M. Kubiaczyk (19 lat, GKS Tychy) ale oni na dzisiaj wydają się być trzecimi bramkarzami swoich drużyn.

Obrońcy

Wszyscy wiedzą, jak dużą wagę przykłada Robert Kalaber do defensywy. Widać to też w Jastrzębiu gdzie udało się skompletować obronę złożoną z bardzo dobrych zawodników. JKH GKS Jastrzębie wyróżnia się na tle ligowych rywali pod względem jakości na prawej obronie, mając w kadrze 4 zawodników dla których ta pozycja jest optymalna, a tacy zawodnicy jak E. Bagin czy J. Mariska to kandydaci na jednych z najlepszych prawych obrońców w TLH. Dodajmy do tego mogący grać na obu bokach obrony wszechstronnego M. Kolusza i operującego prawym uchwytem kija Y. Kameneva i mamy najlepiej obsadzoną pozycję PO w lidze:

 

Lewa obrona, choć dalej solidna, to jednak w ligowej stawce nie wyróżnia się już tak mocno. Króluje tu doświadczenie:  A. Kostek, P. Wajda, K. Górny, M. Kolusz i Y. Kamenev mają łącznie rozegranych ponad 2900 meczów na polskich ekstraligowych taflach!

Napastnicy

Jastrzębianie to zespół, który w ligowej stawce dokonał najmniej roszad wśród napastników. Co prawda do ligowego rywala z Oświęcimia odszedł najlepszy strzelec w szerach JKH w ubiegłym sezonie: M. Kaleinikovas (21 bramek) ale kolejni w tym zestawieniu M. Urbanowicz (14 bramek) i D. Paś (12 bramek) zostają w ekipie Kalabera na następny sezon. Wspomniana dwójka to jedni z najlepszych prawych skrzydłowych w TLH i m.in. dzięki nim na tej pozycji JKH będzie jedną z najmocniejszych drużyn w kraju o potencjale bardzo zbliżonym do GKS-u Tychy. Trochę słabiej wygląda obsada środkowego ataku. Nie znajdziemy na tej pozycji gwiazd, a wyróżnia się głównie T. Rajamäki. Reszta, jak cała kadra, solidnie choć bez fajerwerków. Podobnie sytuacja wygląda na pozycji lewoskrzydłowego – znajdziemy tu solidne nazwiska jak Jarosz, czy nowi w zespole Izacky i Kopta ale wyraźnie brakuje gwiazd jak choćby Pasiut, Monto w Katowicach czy Łyszczarczyk w Tychach. Ale jak już wspomniałem siła Jastrzębian będzie tkwiła głownie w bardzo wyrównanej i solidnej kadrze, również w formacjach ataku. Gdyby zestawić poszczególne ataki jak poniżej:

 

jak czytać powyższe? kliknij 

to w składzie nie mieszczą się tacy napastnicy jak F. Starzyński, bracia Nalewajka czy młodzi J. Błanik i S. Kiełbicki otrzymujący przecież swoje szanse w przedsezonowych sparingach. To daje trenerowi jastrzębian ogromne pole manewru i będzie największym atutem JKH w nadchodzącym sezonie Tauron Hokej Ligi. Spójrzmy chociażby jak może wyglądać IV piątka – równie mocną na dzisiaj dysponuje tylko GKS Tychy.

Ocena kadry

Kadra JKH prezentuje się znakomicie jeżeli chodzi jej głębie, doświadczenie i solidność, szczególnie w ataku czy na prawej obronie. Brakuje wielkich gwiazd, a liderami postaną zawodnicy grający już w zespole Roberta Kalabera. Największą niewiadomą pozostaje obsada bramki. Dwóch młodych bramkarzy o niewielkim doświadczeniu może okazać się zarówno strzałem w dziesiątkę jak i dużym niewypałem. Takie ryzyko na tej newralgicznej pozycji to bardzo odważne posunięcie działaczy z Jastrzębia-Zdroju. Choć z drugiej strony patrząc jakie w ostatnich latach problemy ze znalezieniem dobrego, doświadczonego bramkarza miała Cracovia może to będzie dobry kierunek. Tym bardziej, że na poziomie reprezentacji Robert Kalaber udowodnił już, że potrafi dokonywać nieoczywistych wyborów, a jego decyzje bronią wyniki. Czy uda się to w tym sezonie równie dobrze poukładać zespół JKH? Wydaje się, że kadra została tak przygotowana, że trener będzie miał duży komfort w wyborze meczowego składu.   


AKTUALNA KADRA JKH

KADRA JKH W STATYSTYKACH

PROGNOZOWANY SKŁAD MECZOWY JKH

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz