Prognozowane składy

Prognoza składów - sezon 2023/24

Hokejowy sezon w Polsce zbliża się wielkimi krokami. Część zespołów możne się już pochwalić praktycznie kompletnymi kadrami. Kibice powoli rozmyślają nad tym jak trenerzy ustawią swoje zespoły. Kto będzie "ciągnął" grę w pierwszym ataku? Jak będą ustawieni obrońcy? Takich rozważań nie może również zabraknąć na Hokejowym Blogu :)

Jak się pewnie domyślacie, na blogu spróbowałem do tego celu zatrudnić dużą (DUŻĄ) ilość cyferek. W tym celu opracowałem autorską metodę oceny każdego zawodnika pod kątem jego przydatności do gry w ofensywie i defensywie. Opisałem też każdego hokeistę, którego będziemy oglądać w przyszłym sezonie THL, szeregiem statystyk pozwalających określić na jakiej pozycji powinien grać, gdzie jego potencjał będzie najlepiej wykorzystany. Wszystko to pozwoliło mi na stworzenie zbioru danych który jest dobrą bazą do próby wytypowania jak może wyglądać meczowy skład każdej z drużyn. Oczywiście kluczowym słowem jest tu "próba". Każda taka analiza, nawet najbardziej złożona, będzie w jakiejś części niedoskonała bo na końcu to nie cyferki, nie czyjeś przemyślenia, a trener decyduje o składzie. Co nie zmienia jednak faktu, że chyba każdy kibic lubi poustawiać sobie zespół wg własnego wyobrażenia. Ja też. A jak to wyszło? Przekonajmy się.
 
[aktualizacja] Pierwsze sparingi za nami - wygląda na to, że przyjęty przeze mnie model sprawdza się dość dobrze i moja prognoza składu jest na zadowalającym poziomie zgodności z rzeczywistymi wyborami trenerów. Wrzucam więc składy kolejnych ekip. 
 
[spontaniczna aktualizacja ;)] Masz w głowie swój skład? Chciałbyś się podzielić tą wiedzą i przy okazji zobaczyć jak to będzie wyglądało ubrane w moje cyferki? Napisz w komentarzu swoją propozycję ustawienia, a ja wygeneruje i wrzucę tu raport. Skład najlepiej w formacie:
B1, B2;
1. PO, LO - RW, C, LW;
2. PO, LO - RW, C, LW;
3. PO, LO - RW, C, LW; 
4. PO, LO - RW, C, LW;
uwaga - u mnie ważne są strony obrony i skrzydła, miej to na uwadze.
Na pewno pomocna będzie aktualna kadra zespołu - kliknij tutaj
Nie zapomnij się podpisać - opiszę tak linka :)
 
Nim jednak link do składu, mała uwaga. Na pierwszy rzut oka raport może wydawać się mocno złożony i przepakowany danymi. W razie problemów z odnalezieniem się w tym gąszczu cyferek na końcu artykułu zamieszczam opis, wskazówkę jak czytać poszczególne elementy, co oznaczają dane.

 
Kolejne zespoły wkrótce. W zasadzie mam przygotowane już te raporty, chciałbym jednak przed ich umieszczeniem zaciągnąć opinii jak to wyszło? Ogromna prośba o opinie w komentarzach (nie trzeba się logować, tworzyć kont itp.). Przyjmuję również na klatę wszelkie uwagi co do samego ustawiania zespołu typu czemu Ciura na prawej obronie, a nie na lewej itp. :).
A może znajdzie się ktoś kto ma już swój, pewny na 100% (:p) skład. Chętnie wymienię się spostrzeżeniami i może wspólnie przygotujemy takie zestawienie? Kontakt: hokejowy.blog@gmail.com 
albo komentarz pod tym artykułem

Jak czytać raport?

Wyjaśnienie poszczególnych danych:

 
Wyjaśnienie danych opisujących zawodnika:





Plik przygotowany jest w formacie A4 więc spokojnie można sobie wydrukować i analizować na papierze :)

Klika uwag:
  • numery zawodników z poprzedniego sezonu;
  • składy nie uwzględniają zawodników bez kontraktów, na testach itp. Tylko gracze potwierdzeni na sezon 2023/24;
  • w związku z powyższym oraz z faktem, że ze względu na różne okoliczności nie wszyscy zakontraktowani zawodnicy występują we wszystkich sparingach trzeba mieć na uwadze, że prognoza składu to zestawienie zakładające, że w składzie znajdą się wszyscy dostępni zawodnicy. To oznacza, że często będą większe lub mniejsze różnice między moją prognozą, a składem na mecz sparingowy. 
 
 

6 komentarzy:

  1. Ja bym przemyślał ten system "karania" za grę nie na swojej pozycji. O ile w ataku raczej jest to sensowne gdy np. skrzydłowy gra na środku to za duże kary dostaje obrońca grając np. na LD zamiast RD. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dzięki za uwagę! Trochę nad tym myślałem, na dzisiaj najczęściej jeżeli obrońca jest ustawiony nie na swojej optymalnej stronie to jego ocena wynosi 60% oceny bazowej. Z jednej strony, tak jak piszesz, to dużo. Trzeba mieć jednak na tu uwadze fakt, że ten problem dotyczy głównie prawego obrońcy, tego który w teorii powinien operować prawym uchwytem kija. I takich jest duży deficyt, nie tylko u nas w lidze - na dzisiaj w kadrach klubów THL jest zaledwie 10 takich typowych PO. I teraz dochodzimy do sedna sprawy - duża "kara" na ocenie wśród obrońców promuje zespoły, które zbudowały kadrę tak, że posiadają nominalnych PO. Stawka w sezonie 2023/24 będzie wyjątkowo wyrównana i takie właśnie detale mogą mieć duży wpływ na wyniki. Topowe zespoły widać, że też mają to na uwadze, patrz wymiana Bagin (Tychy) <-> Bryk (JKH) czy transfery takich graczy jak Martiska, Delmas, Joki.
      Zastanowię się jednak czy te 60% to nie jest zbyt przesadzona wartość. Jak myślisz, w takim ogólnym założeniu, jaki ten % powinien być? Ile % swojej oceny bazowej powinien wnosić do oceny ogólnej LO ustawiony na PO?
      Pozdrawiam!

      Usuń
    2. 60% to tak jakby dobremu obrońcy odbierało prawie połowę umiejętności po przestawieniu go na drugą stronę. Dobry LO z lewym uchwytem kija przestawiony na PO myśle, że ma świadomość tego że musi się trochę inaczej ustawiać na prawej stronie i zdaje sobie sprawę z różnicy więc zabieranie mu prawie połowy umiejętności to trochę dużo. Myślę że 80%-85%. 60% to jakby napastnik grał w obronie ;)
      A przy okazji mógłbym prosić o wyjaśnienie różnicy pomiędzy bazową oceną zawodnika a oceną zawodnika. W Bazowej pisze niby, że nie uwzględnia pozycji, zaraz jest napisane że znacznik czerwony zawodnik nie na swojej pozycji, ocena mocno obniżona ?

      Usuń
    3. dzięki za odpowiedź! Powoli przekonujesz mnie do zmienienia tego algorytmu oceny dla obrońców na mniej rygorystyczny. Przetestuje jak to będzie wyglądało przy 80% bo jednak chciałbym trzymać się tego założenia, że promuje zespoły które mają w swoich składach typowych PO.

      Co do oceny bazowej i znacznika obok (strzałki) to faktycznie trochę nie do końca jest to jasne. Ocena bazowa (ta mniejsza) to ocena bez korekty o pozycje (tą zawiera ocena zawodnika - ta większa), natomiast znacznik obok oceny bazowej (strzałki w kolorach) jest generowany w odniesieniu do oceny "dużej" - opisuje jaka jest relacja między tymi dwiema ocenami (od najlepszej, zielonej - gdy są one równe, do najgorszej, czerwonej gdy ocena jest to znacznie obniżona przez ustawienie zawodnika na nie swojej pozycji). Bardziej przejrzyście byłoby gdyby był on umieszczony obok tej głównej "dużej" oceny bo wskazuje on na ile została zmodyfikowana przez korektę pozycji. Słuszna uwaga, dzięki, zmienię to.

      Usuń
  2. Bardzo ciekawe analizy, czy moglbym podpytac jak sa kalkulowane oceny zawodnikow?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dzięki :) stworzyłem dość złożony model oceny zawodników, który w dużym uproszczeniu oparty jest na indywidualnych statystykach gracza z ostatnich 5 sezonów, uwzględniający również (opracowany przeze mnie) ranking lig w których te liczby osiągał. Wszystko oczywiście zawiera pewną konieczną korektę ekspercką opartą na mojej wiedzy :) Generalnie to mój autorski pomysł i jego wdrożenie. Choć nie ukrywam, że niektóre rozwiązania mają duży potencjał do przedyskutowania ;) Dlatego ciągle zachęcam do kontaktu, zgłaszania uwag/pomysłów i jestem otwarty na każdą współpracę. Pozdrawiam!

      Usuń