Analiza kadry na sezon 2023/24 - RE-PLAST UNIA OŚWIĘCIM

Analiza kadry na sezon 2023/24 - RE-PLAST UNIA OŚWIĘCIM


Re-Plast Unia Oświęcim

KADRA NA SEZON 2023/24: 26 zawodników (w tym 13 Polaków i 4 młodzieżowców) szczegóły (kliknij)

transfery do klubu: 10 podsumowanie transferów zagranicznych (kliknij)

odejścia: 11

przedłużony kontrakt: 16

status nieznany: 0

KOMPLETNOŚĆ KADRY*:  95%

Wskaźnik stabilizacji**: 59%

Wychowankowie: 8 (31% kadry)

             

TOP 3 transfery do klubu:

Kalle Valtola (transfer z STS Sanok), Henry Karjalainen (z Ketterä), Carl Ackered (z Sheffield Steelers)

 

TOP 3 największe osłabienie:

Pavel Padakin (W/C, 28 lat, 53 M w PHL: 50P/20G/30A), Teddy Da Costa (C/W, 37 lat, 51 M w PHL: 50P/24G/26A), Aleksandrs Jerofejevs (D, 39 lat, 53 M w PHL: 25P/1G/24A)

 

TOP 5 kluczowi gracze pozostający w zespole:

Krystian Dziubinski (C/LW, 35 lat, 50 M w PHL: 53P/29G/24A), Roman Dyukov (D, 27 lat, 54 M w PHL: 20P/4G/16A), Erik Ahopelto (C, 27 lat, 53 M w PHL: 47P/16G/31A), Peter Bezuska (D, 30 lat, 54 M w PHL: 14P/4G/10A), Lukasz Krzemien (C, 26 lat, 54 M w PHL: 26P/12G/14A)

 

TOP 3 zawodników bez decyzji o odejściu/przedłużeniu kontraktu:

 

BRAMKARZE  

zakontraktowani bramkarze: 3

ocena obsady bramki: 4,0 / 5

Wskaźnik stabilizacji na bramce**: 75%

„Jedynka” w bramce: Linus Lundin (G, 30 lat, 6 M w PHL: 0,949 skut.),

rezerwowy: Robert Kowalowka (G, 29 lat, 12 M w PHL: 0,906 skut.)

             

OBROŃCY      

zakontraktowani obrońcy: 9

ocena formacji obrony: 3,0 / 5

Wskaźnik stabilizacji w obronie**: 44%

Najważniejsze ogniwa w obronie:

Kalle Valtola (D, 27 lat, 44 M w PHL: 38P/9G/29A) [N] !TOP5 w lidze!

Peter Bezuska (D, 30 lat, 54 M w PHL: 14P/4G/10A)  

Roman Dyukov (D, 27 lat, 54 M w PHL: 20P/4G/16A)  

Carl Ackered (D, 32 lat, 18 M w EIHL: 5P/2G/3A) [N]

             

Ilość obrońców z lewym uchwytem kija: 9

Ilość obrońców z prawym uchwytem kija: 5

             

NAPASTNICY  

zakontraktowani napastnicy: 14

ocena formacji ataku: 3,4 / 5

Wskaźnik stabilizacji w ataku**: 64%

Najważniejsi napastnicy:

              Erik Ahopelto (C, 27 lat, 53 M w PHL: 47P/16G/31A) 

              Krystian Dziubinski (C/LW, 35 lat, 50 M w PHL: 53P/29G/24A)  

              Henry Karjalainen (LW/RW, 27 lat, 65 M w Mestis: 55P/12G/43A) [N]

              Ville Heikkinen (C, 29 lat, 41 M w PHL: 36P/15G/21A) [N]

              Mark Kaleinikovas (LW, 24 lat, 42 M w PHL: 40P/21G/19A) [N]

              Daniel Olsson Trkulja (LW/C, 32 lat, 48 M w Denmark: 38P/17G/21A) [N]

             

Ilość napastników mogących grać jako center: 11

Ilość napastników mogących grać jako lewy skrzydłowy: 7

Ilość napastników mogących grać jako prawy skrzydłowy: 1

             

MŁODZIEŻOWCY       

zakontraktowani młodzieżowcy: 4 szczegóły (kliknij)

ocena młodzieżowców: 1,9 / 5

TOP 5 młodzieżowców w zespole:

              Jan Soltys (F, 22 lat, 53 M w PHL: 16P/9G/7A)  !TOP5 w lidze!

              Filip Plonka (G, 20 lat, 0 M w PHL: 0 skut.)  

              Kacper Prokopiak (D/F, 17 lat, 24 M w Poland2: 10P/2G/8A) [N]

              Kacper Lukawski (D, 18 lat, 35 M w Poland2: 19P/9G/10A) [N]

 

* procentowy wskaźnik kompletności reprezentujący możliwość wystawienia składu meczowego wg założeń: 2 bramkarzy, 8 obrońców, 12 napastników + w tym 2 młodzieżowców i 6 Polaków
** procentowy wskaźnik określający ilu zawodników z poprzedniego sezonu zostaje w klubie na sezon 2023/24. Im wyższa wartość tym większa stabilizacja kadry.
*** w nawiasie pozycja, wiek, liczba rozegranych meczów w poprzednim sezonie, liczba zdobytych punktów (gole + asysty)
**** [N] – zawodnik przychodzący do klubu, !TOPx w lidze! – zawodnik z TOPx w lidze

 

PODSUMOWANIE

Struktura kadry, kierunek budowy drużyny

W Oświęcimiu przed sezonem 2023/24 nie doszło do rewolucji kadrowej choć część ważnych ogniw zostało wymienionych. Unia znajduje się wśród 4 drużyn które pozostawiły w swoim składzie na kolejny sezon przynajmniej 16 zawodników (Unia, JKH, Tychy, Toruń). Przeprowadzone transfery do klubu wydaję się być odpowiedzią na transfery z klubu z nadzieją na poprawę jakości. Zarówno w obronie jak i w ataku można przyjąć, że transfery w dużym uogólnieniu zostały przeprowadzone 1 do 1:

Obrona:

Odeszli: A.Jerofejevs, F. Pangelov-Yuldashev, P. Noworyta, K. Paszek

Przyszli: K. Valtola, J. Uimonen, C. Ackered, K. Lukawski, K. Prokopiak

Atak:

Odeszli: P. Padakin, A. Szczechura, M. Cichy, T. Laakso, T. Da Costa

Przyszli: M. Kaleinikovas, L. Sadlocha, V. Heikkinen, D. Olsson Trkulja, H. Karjalainen

 

Jeżeli chodzi o jakość i przydatność do zespołu wydaje się, że ruchy te na pewno nie spowodują obniżenia potencjału zespołu, a być może nieznacznie go podniosą. Ciut inaczej wygląda kwestia wieku obu grup zawodników – średnia wieku zawodników, którzy odeszli z klubu to 32 lata, a średnia wieku nowych graczy to 25 lat. To dane będące ważną informacją wskazującą, że włodarze Unii postawili trochę odmłodzić skład. Zabieg ten jak najbardziej się udał bo na tle innych zespołów w THL kadra oświęcimian bliska jest średniej ligowej jeżeli chodzi o wiek zawodników:

 

 


 

Duży wpływ na ten fakt, że w Oświęcimiu działacze zmuszeni byli poszukać młodzieżowców bo wśród zawodników występujących w sezonie 2022/23 zostało tylko 2 graczy urodzonych w 2000 roku bądź wcześniej – M. Płonka (rocznik 2002) i J. Sołtys (rocznik 2000). I o ile ten drugi to ważny element zespołu i jeden z najbardziej wartościowych młodzieżowców w lidze to M. Płonka na dzisiaj wydaje się być bramkarzem nr 3 z małymi szansami na załapanie się do składu meczowego. A ponieważ od sezonu 2023/24 M. Noworyta nie będzie zaliczany do grona młodzieżowców to do limitu 2 takich graczy w składzie brakowało przynajmniej jednego zawodnika. W Oświęcimiu o to miejsce powalczą ściągnięci z MHL K. Prokopiak (UKH Unia Oświęcim) i K. Łukawski (SMS PZHL Katowice). Tym samym Unia będzie mogła korzystać z 4 młodzieżowców co jest wynikiem dość kiepskim na tle rywali (mniej mają tylko w Katowicach i Sosnowcu).

 

Pod względem warunków fizycznych Unia to drugi najwyższy i trzeci najcięższy zespół w THL posiadający w swoim składzie zawodnika z największą liczbą kilogramów i centymetrów wśród wszystkich graczy THL: Andrei Deniskin (198 cm / 110 kg).

 

 


 

W oświęcimskich barwach będziemy oglądać najdłużej występującego w Polskiej lidze zawodnika: dla S. Kowalówki będzie to już 20 sezon na krajowych lodowiskach (838 meczów, więcej z aktywnych zawodników ma tylko M. Kotlorz - 840)! Mimo tego, w kadrze Unii ciężko znaleźć wielu bardzo doświadczonych w Polsce graczy. Wyróżnia się tu jeszcze tylko K. Dziubiński (683 meczów). Dość powiedzieć że trzecim hokeistą z największą liczbą meczów w krajowej lidze jest… D. Wanat (388 meczów).

 

Na uwagę zasługuję również fakt, że w kadrze Unii większość będą stanowili obcokrajowcy i tym samym drużyna ta dołącza do Zagłębia, Cracovii i GKS-u Katowice, w których Polacy nie będą w większości w szatni. A tam panować będzie duża różnorodność: 5 Finów, 3 Szwedów, Amerykanin, Słowak, Ukrainiec, Łotysz, Białorusin i Litwin. To dobrze wpisuje się w ogólny trend w lidze o którym pisałem TUTAJ. Nie będzie to też w Oświęcimiu wyjątkowa sytuacja, bo w ostatnich latach w składzie Unii było wielu obcokrajowców z różnymi paszportami:


 

Bramkarze

Oceniając kadrę Unii pod względem stanu posiadania na pozycji bramkarza trzeba na chwilę spojrzeć szerzej. Za chwile omawiając obrońców i napastników oraz potencjalne ustawienia piątek będzie można wyciągnąć wniosek, że oświęcimianie będą wyjątkowo ofensywnie usposobioną drużyną z pewnymi brakami w defensywie. To powoduje, że rola bramkarza w tej ekipie prawdopodobnie będzie kluczową, dużo bardziej niż w innych zespołach. A w roli „jedynki” będziemy oglądać L. Lundina. Ze względu na kontuzję na Szweda czekali w Oświęcimiu cały poprzedni sezon. Nastroje wśród kibiców są mieszane – z jednej strony jego akcje stały zawsze dużo wyżej niż K. Lindskouga (pierwszego bramkarza w sezonie 2022/23, który przeszedł do Podhala), to ciągle zawodnik z potencjałem na TOP 3 bramkarzy w lidze, ale z drugiej nie wiadomo jak taki długi rozbrat z lodem wpłynie na jego postawę. Tym bardziej, że w sparingach jego forma nie była najwyższa. W Oświęcimiu jest jeszcze jedna z najbardziej solidnych „dwójek” wśród bramkarzy – R. Kowalówka. Tylko, że mimo tego nie jest to zawodnik, który gwarantuje taką jakość by walczyć o najwyższe cele w sezonie, a ten przecież zapowiada się wyjątkowo jeżeli chodzi o potencjał wszystkich zespołów.

Obrońcy

 

Obrona Unii to formacja w której nastąpiło najwięcej zmian. Z drużyną pozostali P. Bezuska, R. Dyukov, M. Noworyta i K. Jakobsons, z którego usług najpierw w Oświęcimiu zrezygnowano by po czasie zmienić tę decyzję. Po stronie strat mamy przede wszystkim A. Jerofejevsa, P. Noworyte, F. Pangelov-Yuldasheva oraz trochę mniej grającego K. Paszka. Lukę po wymienionych graczach udało się wypełnić wartościowymi zawodnikami, bo skład uzupełnili dobrze wyglądający obcokrajowcy C. Ackered, L. Valtola, J. Uimonen oraz dwaj młodzieżowcy K. Prokopiak i K. Łukawski. Z wspomnianej trójki nowych obcokrajowców, aż dwóch to mocno ofensywnie nastawieni obrońcy (C. Ackered i L. Valtola) co przekłada się dość mocno na charakterystykę całej formacji obronnej. Ta wydaje się przesuwać bardziej w kierunku ofensywy. To dość ryzykowne podejście, bo pamiętać trzeba ciągle o dużym znaku zapytania w bramce Unii. A przy obronie, która ma więcej zadań w ofensywnie naturalnie wzrasta rola bramkarza i jego odpowiedzialność za wynik. JEdnak patrząc tylko na jakość zawodników wśród obrońców to trzeba zaznaczyć, że Re-Plast Unia Oswiecim wyróżnia się na tle ligowych rywali pod względem jakości na lewej obronie, mając w kadrze 9 zawodników dla których ta pozycja jest optymalna, a tacy zawodnicy jak K. Valtola czy P. Bezuska to jedni z najlepszych LO w TLH.

Napastnicy

Jeżeli chodzi o napastników to co prawda nie doszło w tej formacji do dużej rewolucji kadrowej (5 odeszło, 5 pozyskano, 9 pozostało) to wszystko wskazuje na to, że przy Chemików 4 kibice będą oglądali zupełnie nowe ataki. I trzeba przyznać, że nadzieje oświęcimskich trybun na efektowną grę i fajerwerki w ofensywie nie są bezpodstawne. Nowi na polskich taflach H. Karjalainen i D. Olsson Trkulja to materiał na topowe miejsca w klasyfikacji kanadyjskiej. Kolejny - K. Sadlocha ma potencjał na bycie kolejnym po E. Ahopelto czołowym centrem w lidze. Zresztą na tej pozycji trener Zupančič ma wyjątkowy bogaty wybór: E. Ahopelto, K. Dziubinski, V. Heikkinen, L. Krzemien, S. Kowalowka, K. Sadlocha, D. Wanat, A. Prusak, K. Dudkiewicz. Ilość, jakość, TOP w lidze. Oczywiście kadra nie jest z gumy i bogactwo wśród środkowych odbija się negatywnie na innych pozycjach, szczególnie na prawym skrzydle. Tam w zasadzie tylko J. Sołtysa można określić typowym prawoskrzydłowym. Prawym uchwytem kija operują również lewoskrzydłowi i środkowi M. Kaleinikovas, D. Wanat, K. Sadlocha czy A. Prusak. Dobrze na RW powinien wyglądać H. Karjalainen ale to wszystko w porównaniu z innymi zespołami THL prezentuje się wyjątkowo blado:


 

Ocena kadry

Unia Oświęcim będzie w sezonie 2023/24 Tauron Hokej Ligi dysponować silną kadrą, w której wyróżniać powinni się obcokrajowcy i która powinna gwarantować atrakcyjny i ofensywny styl gry. Spoglądając na możliwe ustawienia poszczególnych formacji widać mocne akcenty ofensywne każdej z nich (suwak po lewej stronie):


Tak zbudowana i ustawiona drużyna musi mieć bardzo dobrego bramkarza. I wydaje się, że to właśnie postawa L. Lundina może mieć kluczowy wpływ na wyniki osiągane przez Unie. A że jego forma pozostaje zagadką to w tym elemencie ryzyka należy upatrywać największej słabości kadry oświęcimian. Bo braki na prawej obronie i prawym skrzydle, mimo, że dość spore, to dla takiego trenera jak N. Zupančič nie powinna być wielka przeszkoda w zbudowaniu mocnego zespołu.


 

AKTUALNA KADRA

KADRA W STATYSTYKACH

PROGNOZOWANY SKŁAD MECZOWY

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz